top of page

DIRECTORY

EARLY HEAD START STAFF DIRECTORY

                                 NON-ADMINISTRATIVE STAFF                             

Executive Secretary - Patricia Romero

Systems Administrator/P.R. Manager - Abraham Whipple (BS)

Education Manager - Lavera Brave (BA)

Education Specialist - Lisa Antoine (AA)

Mentor Coach - Lisa Antoine (AA)

Nutrition Manager - Mary Red Owl

Nurse Assistant - Morganna Kills In Water (CNA)

Family Advocate - Amberrose Elk Looks Back

Family Advocate - Elizabeth Castro (BS)

Lakota Language Coach - Esther Moore

Facilities Manager - Dustin Rattling Leaf

Facilities Assistant/Janitor - Robert Leader Charge

EHS Classroom Rover -  Angelica Stead (CDA)

EHS Classroom Rover - VACANT 

                                                     MISSION                                                 

Phone: (605) 856-2972 and Fax           

Sunghpala (Puppy) Classroom (6 wks. – 12 months) 

Teacher - Oskate Win One Star (AA) 

Teacher - Stephanie Wright

Teacher - Sophea Neang Alvarado (BE) 

Tusweca (Dragonfly) Classroom (13 months – 24 months) 

Teacher - Mariah Jones (BS)

Teacher - Kathy Humbert (AA)

Wanbli (Eagle) Classroom (25 months – 36 months) 

Teacher - Faith Haukaas (CDA)

Teacher - Shayla Bordeaux

Cook - William Crazy Bull Jr.

                                       PARMELEE                                                            

Phone: (605) 747-4384 and Fax

 

Kimimila (Butterfly) Classroom (6 wks. – 18 months) 

Teacher - VACANT

Teacher - Alana Murray-Janssen

Teacher - Brittany Running Bear

Sunka Wakan (Horse) Classroom (19 months – 36 months) 

Teacher - Elisha Young

Teacher - Talyn Guerue

Cook - Rachel McCloskey (SS) 

                                                   ROSEBUD                                                         

Phone: (605) 747-2005 and Fax 

Keya (Turtle) Classroom (6 wks. – 12 months) 

Teacher - Jordan Delgarito (CDA)

Teacher - Madonna Poor Bear (CDA)

Teacher - Wicahpi Covey (CDA)

Sungmanitu Tanka (Wolf) Classroom (13 months – 24 months) 

Teacher - Lene Wright

Teacher - Aaliyah Reynolds 

Pahin (Porcupine) Classroom (25 months – 36 months) 

Teacher - Georgianne Larvie (CDA)

Teacher - Maria Crow Eagle (CDA)

Cook - Taeleigh Leroy

                                                   ST. FRANCIS                                                  

Phone: 747-4383 and Fax 

Sungmanitu Cika (Coyote) Classroom (6 wks. – 12 months) 

Teacher - VACANT

Teacher - Raina Two Lance (CDA)

Teacher - Sydney Horse Looking (CDA)

Tatanka (Buffalo) Classroom (13 months – 24 months) 

Teacher - Thomasine Fool Bull (AA)

Teacher - Amberee' Janis (CDA)

Mato (Bear) Classroom (25 months – 36 months) 

Teacher - Cherlyn Kills in Water (CDA)  

Teacher - Jolene Walking Eagle (CDA)

Cook - Kameron Oliver (SS)

Last Updated:2/22/2024

HEAD START STAFF DIRECTORY

                                   ADMINISTRATIVE STAFF                                      

 

Phone: (605) 747-2391

Fax: (605) 747-2590 

Director - Vonda Pourier (MA)

Human Resource Manager - Kira Marshall  (AAS)

Finance Manager - Paulette Iyotte  (BS)

                        NON-ADMINISTRATIVE STAFF                                      

Administrative Assistant - Mikal Bordeaux (BS)

Information Technology Specialist - Darin Lunderman (AAS)

Cultural Manager - VACANT

Education Manager - Bertha Hullinger  (BS)

Education Manager - Audra Baldwin (BA)

Education Manager - Mona Good Buffalo (BS)

Education Manager - Marie Bear Shield  (BA)

ERSEA Manager - Deb Leroy (BS)    

ERSEA Assistant-Victoria Burnett (BA)

Disability Manager - Audie Larvie (BS)

Health & Safety Manager - Marless Herman (CNA)

Health & Safety Assistant - Dorothy Horse Looking (CNA)

Nutrition Assistant - Ryan Long Warrior

Mental Health Manager - Jesse Pease (BS)

Behavior Intervention Specialist - Teema Walking Eagle

Behavior Intervention Specialist (T.E) - Theodore Marshall Jr.

Behavior Intervention Specialist - VACANT

Family Service Manager - Summer Lunderman (BA)

Family Advocate - Feri Veloz (BS)  

Family Advocate - Cheyenne D. Marshall (BA) 

Family Advocate - Caitlin Whiting (BS)  

Family Advocate - April Martinez (AA)

Family Advocate - Lucy Fire Cloud (BA)

Transportation Manager - Tiffani Bordeaux - Hardesty (AA) 

Lead Mechanic - Francis LaPointe (AC) 

Facilities Assistant - VACANT 

Facilities Assistant/Janitor - Tevin Woody 

Mentor Coach - Laura Neiss (BS)

Mentor Coach - Tanya Larvie (BS)

HS Classroom Rover - Hannah Old Lodge

HS Classroom Rover - Geraldine Black Wolf

HS Classroom Rover - VACANT

                                                     MISSION                                                     

Antelope Center - Phone: (605) 856-4707 Fax: 856-2039           

Teacher - Angel Fast Horse (CDA)

Teacher Aide - Elteen Herman (CDA)

Bus Driver/Teacher Aide - VACANT

Stephan Fallis Center - Phone: (605) 856-4707 Fax: 856-2039 

Teacher - Lori Ten Fingers (CDA)

Teacher Aide - Shaynee Beetelyoun (CDA)

Bus Driver/Teacher Aide - Kerry Bettelyoun (CDA) 

Cook - Nichole Black Lance

Mercy Poorman Center - Phone: (605) 856-4724 Fax: 856-2039 

Teacher - Eileen Makes Room For Them (AA)

Teacher Aide - Maclovio Jensen (CDA)

Bus Driver/Teacher Aide - VACANT

Neola Spotted Tail Center - Phone: (605) 856-4724 Fax: 856-2039 

Teacher - VACANT

Teacher Aide - VACANT

Bus Driver/Teacher Aide - Jewel Link (CDA) (Acting Teacher)

Cook - JaKayla Hesse

Yellow Hawk Center - Phone: (605) 856-4724 Fax: 856-2039 

Teacher - Lorna Black Bull (CDA) (AA)

Teacher Aide - Makayla Rattling Leaf

Bus Driver/Teacher Aide - VACANT

Cook - Alana Leading Fighter (CDA)

                                                   PARMELEE                                                    

Billy Mills Center - Phone: (605) 747-2797 Fax: 747-4388 

Teacher - Gerald Black Bear Jr.  (BS)

Teacher Aide - Danya Witt (CDA)

Bus Driver/Teacher Aide - Lucinda Red Bird (CDA)

Cook - Johnna Big Crow 

Woksape Woihanble Center - Phone: (605) 747-2108 Fax 747-4388 

Teacher - Danielle Show With Two Arrows (BS)

Teacher Aide - Devin Good Shield Jr. (CDA)

Bus Driver/Teacher Aide - Nichole Shot with Two Arrows (CDA)

                                                   ROSEBUD                                                     

Wilma Whipple Center - Phone: (605) 747-2364 

Teacher - Alicia Clairmont (CDA)

Teacher Aide - Clarissa Willie

Bus Driver/Teacher Aide - Tanner Menard

Cook - Richard Artichoker (MA) (SS)

Nellie Menard Center - Phone: (605) 747-2364 

Teacher - Suzanne Artichoker (BS)

Teacher Aide- Ryan War Bonnett

Bus Driver/Teacher Aide - Lynda Bizardie (AA) (CDA) 

 

                                                   ST. FRANCIS                                             

Kate Omaha Boy Center* - Phone: (605) 747-2676 Fax: 747-5733 

Teacher - Jared Four Horns (CDA)

Teacher Aide - Amber Big Crow

Bus Driver/Teacher Aide - VACANT

Cook - Alan Little Elk 

Owl Bonnet Center* - Phone: (605) 747-2676 Fax: 747-5733 

Teacher - Timara Little Shield-Bad Hand

Teacher Aide - VACANT

Bus Driver/Teacher Aide - VACANT

                                                    WHITE RIVER                                          

Arrow Center - Phone: (605) 259-3491 Fax: 259-3498    

Teacher - Shelley Wilcox (CDA)

Teacher Aide - Dusti Good Shield (CDA)

Bus Driver/Teacher Aide - Shauntae Bear Heels

Cook - Jeron Iyotte

                                                        NORRIS                                                    

Long Warrior/Dunham Center* - Phone: (605) 462-6280

Fax: (605) 462-6705 

Teacher - Erika Black Bear (CDA)

Teacher Aide - Katelyn Kills In Water

Bus Driver/Teacher Aide - Tia Larvie  

Cook - Joni Waln (SS)

                                                        WINNER                                               

 

Lame Deer Center* - Phone: (605) 842-1924

Fax: (605) 842-2997 

Teacher - Martha Two Bulls (CDA)

Teacher Aide - VACANT

Bus Driver/Teacher Aide - Bernadette Long Crow  (BS)

Cook - Lorelei Mendoza (SS)

bottom of page